Плоскостопість у дітей

Стопа дворічної дитини має плоский звід і дуже слабо розвинену м'язову систему. Коли діти починають вставати на ноги (в 7-9 місяців) і ходити (в 10-12 місяців), то за розподіл навантаження відповідає та м'яка частина стопи, яка розташовується в області Геленка. З віком дитини зв'язки і суглоби стопи стають міцнішими, кісткова тканина наповнюється мінеральними речовинами, і тому малюк вже може більше часу проводити на ногах. Стопа формується до 5-6 річного віку дитини. Як правило, в цьому віці точно можна побачити наявність або відсутність деформації стопи. Тому, з метою профілактики, лікарі-ортопеди рекомендують з перших кроків малюка купувати "правильну дитяче взуття" з ортопедичними властивостями.

Дефект стоп тягне за собою неправильну поставу людини. Діти, які мають плоскостопість, можуть відчувати дискомфорт при бігу, стрибках, а іноді навіть сильне печіння, але з часом скелетно-м'язова система малюка до зміненої деформації ступнів і веде за собою порушення роботи всього опорно-рухового апарату. Варто звернутися до лікаря-ортопеда, коли дитина скаржиться на втому від ходьби і проситься на руки. Чим раніше виявляється навіть незначне викривлення стопки малюка, тим легше його виправити.
Найчастіше у дітей зустрічається поздовжнє плоскостопість (деформація гомілковостопного суглоба - вальгусна або Х-подібна). Воно буває вродженим і набутим. Вроджена форма подібних деформацій стоп зустрічається рідко.

Правильне формування зводу стопи дитини потребує спеціальних тренуваннях, а саме ходьба босоніж по камінцях, піску, землі, пучків трави - всьому, що змушує стопи постійно напружуватися. У домашній обстановці цю вправу робиться за допомогою маленьких кульок, гороху, квасолі. При цьому дитина повинна бути в шкарпетках.

При наявності проблеми лікар-ортопед призначає масаж, фізіотерапію (спеціальні аплікації, і ін.), індивідуальні ортопедичні устілки з урахуванням анатомо-фізіологічних і статико-динамічних функцій дитячої стопи, лікувальні вправи відповідно до віку дитини і ступеня патології. Ортопедичне дитяче взуття обов'язково повинне мати невисокий каблук, щільний пружний супінатор, жорсткий задник з подовженою внутрішньою стороною. Вбудований супінатор підтримає склепіння стопи, зменшить навантаження на суглобово-зв'язковий апарат дитини. Жорсткий задник правильно фіксує положення п'яти малюка і запобігає викривлення в гомілковостопному суглобі.

Для правильного формування стопи дітям потрібна не тільки ортопедичне взуття. Велике значення має харчування дитини. При нестачі кальцію, як відомо, кістки стають м'якими і деформуються під дією ваги і м'язів, а сполучна тканина стопи перестає бути еластичною і пружною і точно так же підпорядковується тиску ваги тіла.

Дбайте про здоров'я ніжок малюка з самого народження!